A/B Test Süreci ve SEO

A/B test, ziyaretçilerinize sunduğunuz seçeneklerden hangisinin daha çekici olduğunu size veriyle net bir şekilde sunan önemli bir teknolojidir. Test bittiğinde kazananı belirleyerek web sitenizi güncelleyebilirsiniz. Bu sitenizin bir sayfası veya sayfadaki bir butonun bulunduğu konum dahi olabilir. A/B testi sağlayan araçlar ile farklı varyantların performansını okuyabilir, verilerle destekleyebilirsiniz. Google Optimize, A/B test için uygun ve ücretsiz araçlardan bir tanesi.

İki veya daha fazla değişkenle yapılan web testleri, doğru entegrasyon ve yönergelerle yapılmadığı takdirde arama sonuçlarındaki performansa zarar verebilir. Test, Google ve diğer teknolojiler tarafından açıkça desteklenir. Ancak test süresini uzun tutmamak ve direktiflerle botları doğru yönlendirmek şarttır.

A/B testi, test edilecek URL’in birden fazla versiyonunu oluşturarak uygulanan bir test çalışmasıdır. Kullanıcılar orijinal URL’ye erişmeye çalıştığında, bazılarını test URL’lerinin birine yönlendirirsiniz. Ardından kullanıcıların istediğiniz hedefe hangi varyanttan daha etkin bir biçimde ulaştığını analiz ederek nihai hedefe ulaşabilirsiniz. Kullanıcıların varyant URL’lerini görme oranını belirlemek tamamen size bağlıdır. Örneğin test URL’ini sadece İstanbul’da bulunan kullanıcıların %25’ine gösterebilirsiniz.

Peki içeriğin farklı varyantlarla sunulması Googlebot tarafından nasıl yorumlanır? Testin arama sonuçlarındaki performansınıza olumsuz etki etmemesi için aşağıdaki yönergelere dikkat etmek gerekiyor:

 • Canonical etiketini kullanın: Oluşturduğunuz tüm test varyantlarında canonical etiketi orijinal URL adresini işaret etmelidir. Test varyantlarının indekslenmemesi için noindex kullanımı yerine canonical daha uygundur. Ana sayfanızı test ettiğinizi varsayalım.
  Orjinal URL: https://domain.com
  Test Varyant: https://domain.com/default
  Bu durumda https://domain.com/default adresinin canonical etiketi <link rel=”canonical” href=”https://domain.com” /> olmalıdır.
 • Cloaking: Ziyaretçilerinize ayrı, Googlebot’a ayrı içerikler göstermek SEO’da karşılaşabilecek en kritik hatalardan biridir. Bu, test süreci için de geçerli. Ziyaretçi karşısına çıkan orjinal içeriğinizin user agent Googlebot’a da aynı şekilde gösterildiğine emin olun. Google, Cloaking tespit ettiği sitelerin sayfalarını arama sonuçlarından tamamen silebilir.
 • 302 yönlendirmeyi tercih edin: A/B test esnasında ziyaretçilerinizin bir bölümünü test varyantına yönlendirme yöntemini tercih ediyorsanız, bu yönlendirme 302 (geçici yönlendirme) olmalıdır. 301 yönlendirme test için uygun değildir. 302 yönlendirme, Googlebot’a bu yönlendirmenin geçici olduğu ipucunu verir. Yönlendirme kodları hakkında daha fazla bilgi edinin.
  Javascript yönlendirmeleri de A/B test için uygundur. Eğer Google Optimize ile bu işlemi yapacaksanız, yönlendirme tool aracılığıyla Javascript olacaktır.
 • Test süresini kısa tutun: Doğru sonuçları elde ettiğiniz, güvenilir bir test için gereken süre hedefinize göre değişiklik gösterecektir. Büyük ziyaretçi kitlesine sahip bir web sitesinde test süresi daha kısa olabilir. Kullandığınız test aracı doğru sonucu elde edebilmeniz için yeterli veriyi elde ettiğinde sizi uyarmalıdır. Google Optimize bu süreyi kendi belirler. A/B testin gereksiz yere uzatılması, Googlebot tarafından aldatma veya ihlal olarak algılanabilir. Test süreci tamamlandıktan sonra varyant URL’ler veya içerik değişiklikleri sitenizden en kısa sürede kaldırılmalıdır.

 • Test sonuçlarınızı Google ile paylaşın: Test sonucunu B varyantının kazanması durumunda web sayfanız üzerindeki içerik değişikliğini mümkün olan en kısa sürede yapın. Değişiklik yapıldıktan sonra ilgili web sayfanızın taranmasını manuel olarak hızlandırmak için Search Console üzerinden Fetch as Google (Google gibi getir) aracını kullanın. Ziyaretçileriniz tarafından sevilen değişikliğiniz çok kısa bir sürede Google tarafından da indekslenecektir.

Yönergelere uyulduğu takdirde gerçekleştirilen testler arama sonuçlarındaki performansınıza etki etmez. Elde ettiğiniz verilerle kullanıcı davranışlarını daha kolay yorumlayabilirsiniz. Web sayfanız üzerinde yapacağınız küçük değişikliklerin -bu bir butonun rengi dahi olabilir- test sonuçlarına beklediğinizden çok daha fazla olumlu etkisiyle karşılaşabilirsiniz. Bu etkiden yararlanmak için yönergelere dikkat ederek arama sonuçlarındaki performansınız zarar vermemek oldukça kolaydır.

Author: Sinan Yeşiltaş

9 yıldan fazla süredir dijital pazarlama konusunda araştırır ve danışmanlık verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *