Yönlendirme Rehberi (301, 302, 307…) ve Arama Motorları

Web sitelerinde yönlendirme türleri arasındaki farkları anlayabilmek, yapı değişikliklerinde karar vermenize yardımcı olur. Ayrıca bir web sitesinde daha önce kurgulanmış olan yönlendirme yapısında hata olup olmadığını da anlayabilir hale gelebilirsiniz. Arama motorları, bir sayfanın diğer sayfaya hangi durum koduyla yönlendirildiğine bakarak işlemi devreye alır.

A: Yönlendirilen, kaynak URL
B: Yönlenen, yeni URL

Genel olarak iki sayfa arasına bir yönlendirme kurgusu yapılır. A ve B sayfaları arasındaki kurgu işleme alındıktan sonra sayfayı ziyaret eden kullanıcı A sayfasını görmeden B sayfasına ulaşmış olur. Bu basit işlem için birden fazla yönlendirme türü vardır. Hepsinin anlamlarına baktığımızda herşey daha net olacak.

Yönlendirmeler iki ana başlıkta ayrılır:

  • Sunucu kaynaklı yönlendirmeler
  • İstemci kaynaklı yönlendirmeler

Sunucu Kaynaklı Yönlendirmeler
(Web sunucusu, sayfaya erişim olur olmaz yönlendirmeyi işleme alır ve kullanıcı hiçbir zaman A sayfasının içeriğini görmez)

301 ve 302 yönlendirmeleri

301 Permanent (Kalıcı) Yönlendirme: Bu yönlendirme türü, A sayfasının B sayfasına yönlendirilmesiyle hiçbirşeyin değişmeyeceğini sunucuya aktarır. Gelecekte sadece B sayfasının var olacağı, A sayfasının artık var olmayacağına işarettir. Arama motorları bu yönlendirme koduna göre A sayfasının tüm değerini B sayfasına aktarır. Migration (domain taşıma), URL yapısı değişiklikleri ve HTTPS’e geçişte en kullanışlı ve önerilen yönlendirme türüdür.

302 Temporary (Geçici) Yönlendirme: Bu yönlendirme türü ile arama motorlarına uygulanan yönlendirmenin geçici olduğu işaret edilir. A sayfasına kimin eriştiği, ziyaretçinin aygıtı veya konumuna göre yönlendirme değişiklik gösterebilir. 302 yönlendirmesi önbelleklenemez. Arama motorları, A sayfasını indekslenmeye ve tüm sinyal gücünü saklamaya devam edebilir.  Yönlendirmenin bir süre sonra değişiklik gösterebileceğinin farkındadır. 302, root URL’den alt seviye URL’e kullanıcı segmentlerine göre yönlendirmek için uygundur. Kısa süreli kampanyalar (örneğin www.example.com adresinden kısa süre açık kalacak www.example.com/indirim-kampanyasi adresine yapılacak yönlendirme), A/B testi ve site üzerindeki canlı testler için kullanılabilir.

302 yönlendirmelerinin PageRank değerinin aktarılmasında etkili olup olmadığı konusundaki tartışmalar, Temmuz 2016’daki açıklamayla son buldu:

yönlendirme pagerank
Yönlendirme Türlerine Göre PageRank Değeri Kaybı, Eski Yapı
yönlendirme pagerank
3xx Yönlendirme Türleri ile Artık PageRank Değeri Kaybolmaz

İstemci Kaynaklı (Client-Side) Yönlendirmeler
(Web sunucusu hem A hem de B sayfası için içeriği döndürür, ancak tarayıcı yönlendirmeyi işleme alır.)

JavaScript Yönlendirmeleri: Eğer sunucu tarafından bir yönlendirme yapılamıyorsa, JS yönlendirmesi iyi bir çözümdür. Sitenizde JavaScript framework kullanıyorsanız, bu tek seçeneğiniz olabilir. Önbelleğe alma, sunucu ayarlarına bağlıdır. Arama motorları ise ne yapmak istediğinizi tahmin etmek zorundadır. (A sayfasını mı B sayfasını mı indekslemeli?)

307 Yönlendirmeleri: 307 yönlendirmesi genellikle sunucu tarafından yapılan bir yönlendirme türü zannedilir. Aslında yönlendirme sunucuda değil, tarayıcıda gerçekleşir. A sayfanızın gösterilmeden B sayfanızın kullanıcıyla buluşturulmasına neden olan tarayıcı, yanıltıcı olması sebebiyle sıkça karşılaşılan bir hatadır.

3xx Diğer Yönlendirmeler: Google’a göre; 303, 304 gibi diğer yönlendirme türlerinde güçlü hisleriniz varsa, kullanmaktan çekinmemeniz gerekiyor. Bunu yaparken Google’a hangi sayfanın kullanıcıya gerçek içeriği sunacağını iyi bir şekilde anlatabilmeli ve cannibalization sorunu yaratmamalısınız. (Cannibalization nedir?)

Aynı anda kaç yönlendirme yapılabilir?

Google, yönlendirmeleri bir zincir halinde 5’e kadar takip eder. Fakat bu konudaki tavsiyesi mümkün olduğunca kısa bir yönlendirme ağı kullanılmasıdır.

Sitenizdeki birçok URL’i aynı anda istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Bunun arama motorları açısından bir sakıncası yoktur fakat sunucunuz için ağır yük oluşturabilir.

Bir web sitesi doğru bir yönlendirme kurgusuna sahip olmadığında, botlar bulduklarını anlamlandırmak ve doğru içeriği seçmeye çalışmak zorundadır. Bazen siteler 301 yönlendirmesinin doğru bir kullanım olacağı yerde 307 yönlendirmesi kullanarak hata yapar. Bu yüzden URL yönlendirmeler, Google’a hangi URL’in asıl içeriğimiz olduğunu sunmak açısından oldukça önemlidir ve cannibalization sorunu ile karşılaşma riskini azaltır.

Kısaca 301 ve 302 yönlendirmelerini ele alırsak:

301: A sayfası indekslenir. Yönlendirme önbelleklenir.
302: B sayfası indekslenmeye devam eder. Yönlendirme önbelleklenemez.

Author: Sinan Yeşiltaş

9 yıldan fazla süredir dijital pazarlama konusunda araştırır ve danışmanlık verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *