Genel Bakış: Progressive Web Apps

Mobil web siteleri hala yaşıyor! Android kullanıcıları, ayda ortalama 27 uygulama kullanıyor. Yine bu kullanıcılar, sadece Chrome üzerinden ayda ortalama 100+ siteyi ziyaret ediyor. Google verilerine göre, Android işletimine sahip mobil kullanıcıların bir milyarı Chrome uygulamasına sahip. Veriler karşılaştırıldığında mobile web kullanımının, uygulama kullanımından 2.5 kat daha fazla olduğu gözlemleniyor.

Google, sunmuş olduğu Progressive Web Apps geliştirmesi ile mobil web üzerinden uygulama deneyimi sunuyor. PWA yaklaşımı sayesinde elde edilen mobil dönüşümler azımsanmayacak kadar yüksek.

Progressive Web Apps Neler Sunuyor?

Anlık Yükleme: Servicer workers sayesinde uygulamanız çok ama çok kısa bir sürede açılır. Üstelik ne tarz bir internet bağlantısı kullanıldığının hiçbir önemi yok.

Hız: Saliseler içerisinde içeriğe ulaşılır. Animasyon, scrolling ve navigasyon gibi aksiyonlarda kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutar.

Ana Ekrana Ekleyebilme: Uygulamanızı tek tıkla ana ekranınıza taşınmasını sağlar. Chrome Bookmark’ta kullanıcının bu deneyime erişebilmesi için düşünmesi ve kısa da olsa iş yüküne ihtiyacı vardır. Add to home screen ile kullanıcı eriştiği ilk sayfada karşılaşacağı uyarıyla uygulamayı kolayca ana ekrana alabilir. Bu kullanıcının sadece saniyelerini alır ve uygulamayı tekrar ziyaret etme oranını oldukça yükseltir.

Güvenlik: HTTPS güvenliği uygulama geliştiricisi ile kullanıcı arasında bağlantı kurar. Kullanıcı bilgisi her zaman güvence altındadır.

Anlık Bildirim: Kullanıcılara anlık web bildirimleri gönderilebilir. Bunu yapabilmeniz için kullanıcı tarayacısının açık olmasına gerek bile yoktur.

Responsive: Modern kullanıcılar telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar ile yaşar. Uygulamanız ve web siteniz de bu cihazlara uyumlu olmak zorunda. Kullanıcılara nasıl daha iyi bir deneyim ve içerik sunmanız gerektiğini Progressive Web Apps gayet iyi bilir.

Offline Erişebilirlilik: Web uygulamanıza kullanıcılarınız gelişmiş cache sistemi sayesinde offline erişebilir. Hem de çok hızlı.

Push Notification Anatomisi

Zamanında! – Kullanıcılarınıza en doğru zamanda bildirim gönderin. Doğru zamanı kullanıcıların ne zaman bilgi isteyebileceğinden ve bir anlam ifade edebileceğinden keşfedin.

Kusursuz! – Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgiyi kusursuz sunun.

Alakalı! – Göndereceğiniz mesajın kitlesini doğru analiz edin.

Nasıl Daha İyi Bir Anlık Bildirim Deneyimi Sunabilirsiniz?

Kullanıcı onayı alın.

progressive-web-apps-push-notification

Kullanıcılarınıza bildirimleri düzenleme olanağı sağlayın.

push-not-duzenleme

Kullanıcılara iş yükü oluşturmayacak yeterli bilgiler sunun. Tekrarlardan sakının.

pwa-bildirim

Bildirimleri reklam amacıyla kullanmayın.

İkonları doğru kullanın.

Service Worker?

Service Worker sayesinde web uygulamanıza erişen kullanıcının internet hızı inanılmaz yavaş olsa dahi, hızlı bir açılış ve kullanım deneyimi sunuluyor. Sunulan en önemli özelliklerden birisi de offline erişebilirlilik. Bunun en güzel örneğini Airberlin aracılığıyla size aktarabilirim. Yurtdışı seyahati sırasında internet bağlantısına her zaman erişimimiz olamayabiliyor. Airberlin.com, geliştirdiği Progressive Web Apps ile daha önce bilet almış kullanıcılarına uçağının kalkış saatinden bir süre önce bildirim gönderiyor. Bu bildirim ile kullanıcı biletinin QR koduna ve diğer uçuk bilgilerine erişiyor. Böylece offline olsanız bile biletinize erişip, QR kodunu taratarak uçağınıza binebiliyorsunuz. Airberlin, bu deneyimin detaylarını kendi websitesinde, bu bağlantıda paylaştı. Demo erişimi için:

https://m.airberlin.com/en/pwa

Name: Schwager
PNR: IO2016

Daha fazla?

  • JavaScript worker.
  • HTTPS required.
  • Background Sync.

Background senkronizasyonu sayesinde proxy göreviyle web uygulamanız çalışmadığı süreçte de arka planda kendini günceller. Güzel örnekler üzerinden aktarırsak: arkadaşınıza offline iken gönderdiğiniz mesaj online olduğunuzda otomatik olarak iletilir. Tekrar bir etkileşim gerektirmez. Aşağıdaki örnekte göreceğiniz üzere, offline iken erişemediğiniz içeriği bir süre sonra unutabilirsiniz. PWA sayesinde online olur olmaz tarafınıza bir bildirim gönderilir ve içeriğe kolayca ulaşırsınız.

  • Geofence

Service Workers ile coğrafi sınırlama özelliğini kullanılarak kullanıcıların konumlarıyla belirgin stratejiler oluşturulur. Bir mağaza kampanyanızı mağaza çevresinde bulunan kitlenize duyurmak isteyebilirsiniz. Doğru bir mobil web pazarlamasıyla dönüşüm oranını artırmak elinizde!

  • Application Shell

Arayüzünüzü minimal HTML, CSS ve JavaScript ile güçlendirin. Application Shell hızlı yüklenmeli, cache edilebilmeli ve içeriğinizi dinamik görüntüleyebilmeli. Kullanıcınız web uygulamanızı ikinci defa ziyaret ettiğinde harika bir hız deneyimi ile karşılaşır.

application-shell

PWA ile Neler Gözlemlendi?

  • PWA ile globalde kullanıcıların karşısına ilk çıkan site The Washington Post oldu. Bir haberin kullanıcı mobilinde yüklenme süresi 80 milisaniye olarak ölçüldü. Muazzam bir deneyim.
  • Flipkart, ana ekran ikonundan gelen kullanıcılardan %70 daha fazla dönüşüm elde etti.
  • AliExpress’te, 2 kat daha fazla sayfa görüntülendi. PWA ile erişen ziyaretçiler sayesinde sitede geçirilen sürede %74 artış gözlemlenirken, iOS dönüşümlerinde %82 artış görüldü.
  • Jumia.com.ng, e-mail pazarlaması yerine PWA ile push notifications stratejisi izleyerek; %35 open rate ve 9 kat daha fazla dönüşüm kazandı.
  • Mynet, %76 daha hızlı sayfalar, %22 sayfa derinliği ve sitede geçirilen sürede %36 artış metriklerine ulaştı. Mynet’i Add to Home Screen ile 1K’dan fazla kullanıcı ana ekranına ekledi. Bu kullanıcılardan 2.4 kat daha fazla session kazanıldı.

Araçlar

PWA uygulamanızı test etmek için Lighthouse Chrome eklentisi mevcut. Lighthouse, web uygulamanızı tarayarak sağlık skorunu içeren bir rapor paylaşır.

Cache sisteminizi kontrol etmek için Sw-precache (https://github.com/GoogleChrome/sw-precache)

Sonuç

Progressive Web Apps, mobil web üzerinden uygulama deneyimi sunan bir gelişimdir. Anlık bildirimler, offline erişebilirlilik, hız, background senkronizasyonu, kullanıcı deneyimi, güvenlik ve kolaylık ile dönüşümlerinizi artırmak ve mobil kitlenize daha verimli erişim ile çeşitli pazarlama stratejileri oluşturmak için harika bir olanak.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir