Mobil Uygulama Trafiği Geliştirme İpuçları

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Asya ülkeleri genelde mobil internet penetrasyonunun yüksek olduğu ülkeler olarak dikkat çekiyor. BTK rakamlarına göre ülkedeki mobil internet abone sayısı sabit internet abone sayısının 4 katını geçti.

mobil internet kullanımı
Kaynak: btk.gov.tr

Deep Linking

Mobile deep linking, mobil cihazlarda bir URL web sitesinde değil de uygulama içindeki ilgili sayfada açılmasıdır. Bunun için uygulamanın daha önce mobil cihaza yüklenmiş olması gerekir.

Eğer yüklü değilse, linke tıklayınca uygulamanın indirme sayfasına yönlendirme yapılır.

Özellikle E-ticaret siteleri mobil uygulamanın mobil siteye göre avantajlı olduğunu düşünerek bu sistemle daha fazla gelir hedefliyor.

deep linking

  • E-ticaret sitelerinin bazıları da farklı bir yaklaşımla kullanıcıları önce mobil siteye yönlendiriyor. Kullanıcı isterse uygulamaya geçiş yapabiliyor.
  • Böylece kullanıcıya seçme hakkı verilerek deneyimler gözlemleniyor.

Searchmetrics verilerine göre Android’deki uygulamaların %30’u, iOS’takilerin %19’u deep linking kullanıyor.

deep linking 2

App Indexing

  • Google kaynaklı mobil trafiği mobil uygulamalara yönlendirmenin bir diğer yolu App Indexing. Bu yöntemle Google, uygulamanızın içeriğini bir web sitesi gibi indexliyor ve arama terimine göre app içeriğini de arama sonuçları arasında gösteriyor.
  • Bu arama sonuçları doğrudan uygulamaya yönleniyor. Google 2013 yılının sonundan bu yana mobil uygulamaları index’liyor.
  • Bugüne kadar 100 milyarın üzerinde sayfa indexlenmiş durumda.
app indexing
Kaynak: google.com

App Streaming (Beta)

  • Deep linking web’de karşılığı olan içeriğin mobil uygulamalarda açılmasını sağlıyor fakat bir içerik sadece mobil uygulamada varsa buna erişimi mümkün kılmıyor.
  • Google’ın bu konudaki çözümü ise App Streaming. App Streaming alakalı arama sonuçlarında bir uygulamanın içeriğininin, uygulama yüklenmeden, görüntülenmesini sağlıyor.
  • Şu anda deneme aşamasında olan bu özellik, bir kere kullanacağınız ve mobil uygulamaya özel bir içeriği uygulamayı yüklemeden kullanabilmek açısından önemli.
app streaming
GIF by Google

PROGRESSIVE WEB APPS

Progressive web uygulamaları, web teknolojilerini kullanan ama kullanıcıya mobil uygulama benzeri bir deneyim yaşatan yeni nesil hızlı web siteleri olarak tanımlanmaktadır.

Örnek: https://weather-pwa-sample.firebaseapp.com/final/

Yazıyı yazarken UXTurkiye.co kaynağından esinlenilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir