JavaScript ve SEO

Yaklaşık 10 yıl önce, Google, içerikleri JavaScript ile taramaya ve dizine eklemeye başladı ancak bu işlem yine de sınırlıydı. Geçtiğimiz yıl, JavaScript’i daha farklı bir yoldan ele almaya başladıklarını, artık tarama ve dizine ekleme gibi işlemlerde herhangi bir problem yaşamadıklarını açıkladılar. Şimdi, çoğu web sayfasını modern bir web tarayıcısında anlayabiliyor ve oluşturabiliyor olmasına rağmen, hâlâ her senaryoda aynı güvene sahip değiller.

Statik içeriğiniz kolayca dizine eklenir, ancak dinamik olarak oluşturduğunuz içeriğiniz hala dışlanmış olabilir. Bunu nasıl düzeltirsiniz? JavaScript’inizin SEO dostu olmasını sağlamak için bazı üçüncü parti araçlar işinize yarayacaktır. Bunları paylaşmadan önce birkaç tavsiyede daha bulunmak istiyorum;

JavaScript kullanılarak oluşturulmuş bir sitenin belirlenmesi oldukça basit olabilir; ancak yapısı, sayfaları veya JavaScript’i kullanarak dinamik olarak uyarlanmış daha küçük öğeleri anlamlandırmak çok daha zordur. Bu yüzden Screaming Frog SEO Spider ile tüm dinamik yapıları taratıp veriler elde edebilirsiniz. Screaming Frog ile JS kodlarını nasıl tarayıp, anlamlandırabileceğinizi adım adım görmek için ziyaret edin.

javascript screaming frog

2017, Mayıs ayının ortalarında Google, JavaScript ve Search çalışmalarına odaklanarak tüm kullanıcılara açık bir grup oluşturdu. Bu grupta bilgi paylaşımlarının yanı sıra kullanıcıların karşılaştığı sorunlara John M. bizzat cevap veriyor. Gruba katılmak için: https://groups.google.com/forum/#!forum/js-sites-wg

İlyas Teker’in JavaScript kodlarını Google’ın nasıl crawl ettiğiyle ilgili yapmış olduğu testlere de buradan ulaşabilirsiniz.

Dinamik JavaScript İçeriğinizin Arama Motorları Tarafından Taranmasını Sağlayacak 3 Tool

1- Prerender.io

javascript seo

Prerender, Javascriptinizi bir tarayıcıda oluşturuyor ve statik HTML olarak kaydediyor. Ardından bunu arama motorlarına sunuyor.

Açık kaynak kodlu bir yazılım ve tarayıcılara bağlantılı olarak çalışır. Bu sayede “cache” yapısı oldukça gelişmiştir.  Önbellekte saklanan sayfalar çok hızlı bir şekilde geri gönderilir, çünkü Prerender’ın yazılımı kullanıcıların tepki sürelerini görmeleri için tasarlanmıştır. Prerender, Google’ın AJAX için yazdığı tarama spesifikasyonlarını izlediğinden, web sitesinin Google ve diğer arama motorları tarafından doğru şekilde taranacağını sağlaması pek de şaşırtıcı değildir.

2- BromBone

brombone

BromBone, web sayfalarınızı indirmek için gerçek bir web tarayıcısı kullanır. Bütün javascripti çalıştırır, tüm AJAX çağrılarını yapar ve sonucu kaydeder. Googlebot sayfalarınızı tekrar ziyaret ettiğinde, bir önceki seferin aksine BromBone aracılığıyla oluşturulmuş anlık HTML koduyla karşılaşır. Bu şekilde, Google, JavaScript çalıştırılmasa bile, kullanıcılarınızın gördüğü şeyleri görür.

3- SEO.JS

seojs

Apache, Nginx, Ruby on Rails, Node.js veya benzer bir yapıyı kullanıyorsanız, sitenizi SEO.js dashboard’ına eklediğinizde, dinamik sayfa içeriklerinizin tümü tamamı HTML anlık görüntüsüne dönüştürülüyor. Googlebot gibi arama motoru tarayıcılıları sayfanızı ziyaret ettiğinde, SEO.js sayfanın önceden oluşturulmuş halini anlık görüntüden sunar.

 

Author: Sinan Yeşiltaş

9 yıldan fazla süredir dijital pazarlama konusunda araştırır ve danışmanlık verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *