BrightonSEO 2017: Gary Illyes Soru & Cevap Panelinden 9 Çarpıcı Bilgi

Avrupa’nın en büyük konferansı BrightonSEO, başkent Londra’dan bir saatlik uzaklıktaki sahil şehri Brighton & Hove’da düzenleniyor. İki tam günü kapsayan etkinliğin ilk gününde training, ikinci gününde ise 73 konuşmacının sahne aldığı konferans oturumları vardı. Etkinliğin bu yılki ana sponsoru yext, premium sponsorları ise DeepCrawl, SemRush ve LinkResearchTools oldu.

Konferans, tüm günü kapsayan farklı oturumlardan oluşuyor. 10:00’da başlayan oturumların tamamı sona erdikten sonra 17:30’da Google’dan Gary Illyes, The SEM Post‘tan Jennifer Slegg‘in sorularını cevapladı. Bu soru cevap sohbetinden öne çıkan noktaları aşağıda bir araya getirdim:

brightonseo 2017

1- Fred Algoritması 

Google, her gün ortalama 2-3 algoritma güncellemesi yapıyor. Gary, Mart 2017’deki değişikliklerin dikkat çekmesi üzerine güncelleme ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak Barry Schwartz‘ın bu güncelleme için ısrarla bir isim istediğini, kendisi de bu yüzden ona her bir güncellemenin Fred olarak adlandırılabileceğini Twitter’dan iletmişti.

“Her yaptığımız güncelleme, webmaster kalite yönergelerine uygun ve kaliteyi artırmaya yönelik. Eğer bir güncellememiz yönergelerde değişikliğe sebep olursa, Google bunu basın ve duyurular aracılığıyla iletir. Kullanıcı davranışlarına göre sayfadan odaklandığımız anahtar kelimeleri değiştirebiliriz. Eğer siz içeriğinizde yüksek kaliteye önem veriyorsanız ve insanların markanız hakkında daha fazla konuşmasını sağlıyorsanız, bu sizin işinizi doğru yaptığınızı gösterir.”

2- SERP Forecast

Jennifer, Gary’e MozCast, Algooro gibi SERP değişikliklerini hava durumu mantığıyla sunan kaynakları Google’ın nasıl bir bakış açısıyla değerlendirdiğini sordu:

! Google için forecast, algoritma güncellemelerinin sonucunda ne kadar sıralama dalgalanmasının gerçekleştiğini sunar.

“Genellikle MozCast yaptığımız değişiklikleri doğru yansıtıyor. Ancak bazen ölçeklendirme çok farklı oluyor. Aklıma gelen bir örnekten yola çıkarsak: bir gün ortalama %1 oranında olan, standart güncellemelerimizden birini yaptık. Fakat MozCast bunu inanılmaz büyük, dünyanın sonunun geldiğini aktarır gibi abartarak yansıttı. Ama çoğu zaman doğru tahmin ediyorlar.”

3- Makine Öğrenmesi ve Google

Gary, makine öğrenmesini (machine learning) sadece RankBrain algoritmasında değil, Google’ı daha zeki hale getirmek adına tüm ürünlerde kullandıklarını söyledi.

“Eğer Python araması yaparsanız, sizin bir yılan mı yoksa kodlama dili mi aradığınızı anlamak adına birkaç tıklama yapmanızı bekleyebiliriz. Davranışlarınızdan çıkarım yapıp yılan aradığınızı anlarsak, bir sonraki sonuçlar daha çok yılanla alakalı olacaktır.”

“Machine Learning birçok şeyde kullanabileceğiniz kullanışlı bir araç. İnsanların yapamayacağı durumları programlamaya çalışan deha bir mühendis ekibimiz var. Şu anda her ürünümüzde makine öğrenmesini kullanıyoruz. Fakat bu, her durumda kullanılabilir değil. Mühendislerin zamanını 1+1 işlemi gibi basit şeylerle harcamak istemezsiniz.”

4- Tasarım ve URL yapı değişikliklerinizi aynı anda yapmayın.

Web sitenizi güncelliyorsanız, tasarımsal değişiklikleri yaparken URL’leri de daha anlaşılabilir bir hale getirmek isteyebilirsiniz. Ancak her iki değişikliği aynı anda yaparsanız sıralamanızda bir süre dalgalanma olma ihtimali yüksektir.

“Eğer tasarımınızı değiştirmek istiyorsanız, bunu URL yapınızı değiştirmeden önce gerçekleştirin. Sıralamanızda muhakkak dalgalanma göreceksiniz ancak bu birkaç hafta içerisinde düzelir. Tasarım ve URL yapı değişikliğinizi aynı anda yapmayın, aksi takdirde bile bile kendi ayağınıza sıkmış olursunuz…”

5- Mobile First

Gary, birkaç hafta içerisinde Mobile First ile ilgili bir blog yazısı daha yayınlayacaklarını söyledi. Panel esnasında kendisine bir önceki gün yayınlanan m-dot > responsive blog yazısı da hatırlatıldı. Ancak yeni yayınlanacak içerik daha çok mobile first ile alakalı detay bilgi içerecek.

“Mobile first güncellemesiyle ilgili çok fazla endişelenmenize gerek yok, özellikle responsive bir siteye sahipseniz…”

6- Link Analizi ve Disavow

Gary, link analizi yapılmasını pek mantıklı bulmuyor. Ona göre Google, linklerin yararlı veya zararlı olduğunu zaten çok iyi tespit edebiliyor. Haliyle zararlı linklerin de analiz edilip disavow’a gönderilmesine gerek olmadığını -bir kullanıcı gözüyle- ifade etti.

“Eğer websitenize gelen linklerin doğal olmadığını fark edersek bununla ilgili bir yaptırımla karşılaşırsınız. Google, link analizi konusunda zaten yeterince iyi. Kendi sitemden örnek verecek olursam, dört yıldır disavow ile ilgili herhangi bir aksiyon almıyorum. Hatta siteme nerelerden link geldiğini bile bilmiyorum…”

7- Eski içeriklerdeki kırık linkler

Muhtemelen eski bir içerikteki kırık linkin analiz edip, kendi linkinizle değiştirilmesini talep etmişsinizdir – veya bununla ilgili bir link kazanma yöntemi yazısı okumuşsunuzdur. Bu konuyla ilgili Gary’nin görüşü şöyle;

“Eski sayfalardaki linkleri düzenlemenin kesinlikle bir değeri var. İç veya dış farketmeksizin, içeriğin ve linkin birbiriyle alakalı düzeyde olması gerekir. Eğer birisi sizin sitenizdeki kırık linkin düzeltilmesi gerektiğini söylüyorsa bu kesinlikle doğru bir davranış olur, fakat eklenecek linkin içerikle hiçbir alakası yok ise biz buradaki değeri yok sayarız…”

8- AMP ve HTTPS

Sıfırıncı pozisyonda yer alan AMP sayfaları ile Google, kullanıcıların daha iyi bir deneyim kazandırmanın yollarını arıyor ve bunu geliştirmek için uğraş veriyor. HTTPS bir sıralama faktörü evet, ancak bu faktörün değerini artırmayı düşünmüyorlar.

9- Penguen Algoritması

Penguen algoritması ile ilgili son dönemlerde herhangi bir gelişme duymadıklarını ve bir değişiklik yapılıp/yapılmayacağıyla ilgili soruya verilen cevap şöyleydi:

“Bir yıl önce birkaç değişiklik yaparak Penguen algoritmasını gerçek zamanlı hale çevirdik. Uzun zamandır bu güncellemeyle ilgili birşey duymuyorum ve bu durumdan oldukça memnunum…”

 

 

Author: Sinan Yeşiltaş

9 yıldan fazla süredir dijital pazarlama konusunda araştırır ve danışmanlık verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *