Android Instant Apps

Google, I/O 2016’da, Instant Apps adlı Android’e özel yeni ve harika bir özelliği duyurdu. Kısaca, Android Instant Apps uygulamayı Play Store’dan yüklemenize gerek kalmadan, telefonunuzdan uygulamanın bulut tabanlı bir sürümüne erişmenizi sağlar. Bu kullanıcıların zaman ve emeklerinden tasarruf ettirmenin yanı sıra uygulamayı yüklemeden tam sürümünü demo etmelerine izin verir.

Bu özelliği denemek için Mayıs ayından beri bekliyorsanız, iyi haberlerim var. Google nihayet Android Instant Apps’i karşımıza çıkarıyor, ancak şu an sadece belirli sayıda kullanıcıya. Android 7.1.1’i çalıştıran Nexus 6P’de bu özellik çalışıyor. Android 7.1.2’yi çalıştıran Pixel ve Pixel XL’in de destek sağladığı belirtiliyor. Peki nasıl kullanabiliriz, ondan bahsedelim.

Android cihazınızın Insant Apps’e erişip erişmediğini öğrenmek için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz. İşlemi başlatmak için önce Android cihazınızda Instant Apps özelliğini etkinleştirmeniz gerekir.

Android Instant Apps Nasıl Etkinleştirilir?

  • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin.
  • Aşağı kaydırın ve Google’ı seçin.
  • Açılan menüden Instant Apps’i seçin.
  • Ekranın sağ üst köşesindeki açma geçişine dokunun.
  • Çıkan mesajı okuyun ve ardından Evet, kabul ediyorum öğesini seçin.

Görsel kaynağı

Yukarıda listelenen adımları tamamladıktan sonra, Instant Apps aramaya ve kullanmaya hazırsınız demektir.

Gelecekte Instant Apps grubuna daha fazla uygulama eklenecek, ancak şu andan itibaren desteklenen uygulamalar listesi çok az: Wish, Viki, BuzzFeed ve Periscope. Şimdiye kadar Instant Apps ile Wish uygulamasının testi yapılabildi. Bunun ekran görüntülerine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Instant Apps yüklendikten sonra, onu Google Play Store aracılığıyla indirilen diğer uygulamalarda olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Wish uygulamasını indirmek istiyorsanız, buradan işlem oldukça kolaydır. Bildirim ekranını aşağı çekin, ardından uygulama bilgilerine dokunun. Buradan uygulamanızı kurabilir, uygulamanın verilerini temizleyebilir ve hatta hangi izinlerin verildiğini görebilirsiniz. Yükle düğmesine dokunulduğunda, bu ekrandan uygulamayı doğrudan yüklemenize olanak tanıyan yeni bir ekran ortaya çıkar.

Android Instant Apps yavaş yavaş kullanıcılara sunulmaktadır, bu nedenle bu özelliği kullanabilmek için biraz daha beklemeniz gerekebilir.

Eğer Android Instant Apps’e ilgi duyuyorsanız ve erken gelişim/test ortamında yer almak istiyorsanız Google’ın bu formunu doldurabilirsiniz.

Kaynak1, Kaynak2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir