Analytics ve GTM ile Site Dışı Bağlantı Tıklamaları Nasıl Takip Edilir?

Affiliate marketing ile ilgileniyorsanız veya dış bağlantılara yer verdiğiniz bir web siteniz varsa muhtemelen bu bağlantılara tıklanma sayılarını merak ediyorsunuz. İçeriğinizdeki dış bağlantılara tıklanmaları Analytics’te eklentilerle takip etmeniz mümkün. Bunu manuel olarak etkinlik takip kodlarıyla ekleyebilirsiniz, ancak Google Tag Manager ile daha kolay bir yöntemi var. Bu yazımda adım adım anlatacağım. GTM hesabınıza giriş yaptıktan sonra;

  1. Yeni bir Trigger ekleyin ve ismini Dış Bağlantı Tıklamarı (veya benzeri) yapın.

Trigger türünü Tıklama (Clicks) olarak işaretleyin.

gtm dış link

Trigger türünü seçtikten sonra Wait for Tags ve Check Validation seçeneklerini işaretleyin ve “Max Wait Time” metriğinin süresini 2 milliseconds (2 saniye) olarak ayarlayın.

Etkinliğin tüm sayfalarınızda çalışabiliyor olması için RegEX uyarlaması yapmamız gerekiyor. Bu yüzden devamında açılacak dropdown’da Page URL > matches RegEX seçiyoruz ve son alana da “.*” yazıyoruz.

analytics dış link

Tüm sayfalarımızda etkinliğin çalışmasını sağladıktan sonra kendi domain adresimizin tıklamalara dahil edilmemesi için bir kriter daha eklememiz gerekiyor. Bu yüzden tüm linkleri takip etmek yerine “Some Link Clicks” seçeneğini seçiyoruz ve URL’de kendi domain adresimizin geçmemesi gerektiğini işaretliyoruz. (siteadresiniz.com yerine kendi domain adresinizi yazmalısınız)

Trigger’ı bu şekilde kaydediyoruz ve Variables sekmesine geçiyoruz.

2. Clicks altındaki tüm alanların seçili olmasına dikkat edin.

Variables menüsünde Clicks fonksiyonunun altındaki tüm alanların seçili olması önemli. Bu şekilde tüm tıklamalar sayılabilecek. Şimdi trigger hazır. Etiketlere geçebiliriz.

3. Tags menüsüne geçip yeni bir etiket oluşturuyoruz. Tags > Yeni > Analytics > Etkinlik > Site Dışı Tıklamalar yolunu izliyoruz. 

Takip türünü etkinlik seçtikten sonra parametreleri vermemiz gerekiyor. Burada kategoriye etkinlik adını kendi belirleyeceğimiz ismi girebiliriz. Aksiyon olarak ise {{Click URL}} fonksiyonunu seçtikten sonra linkin hangi sayfadan tıklandığını da görebilmek için Label alanına {{Page Path}} fonksiyonunu işaretliyoruz.

analytics link tıklamaları

Google Analytics ayarlarına daha önce tanımlamış olduğunuz GA profilinizin yer aldığı seçeneği işaretlemeyi unutmayın. (Yukarıdaki görselde Google Analytics Settings bölümü)

Sayfanın devamında Triggering bölümünü göreceksiniz. Burada daha önce oluşturduğumuz trigger ile şimdi hazırladığımız etkinliği birbirine bağlayacağız. Triggering bölümünde ekle tıklayın önceden Dış Bağlantı Tıklamaları ismini verdiğimiz trigger’i seçin. Daha sonra etkinliği kaydedin.

4. Herşey hazır. Şimdi test edelim.

Analytics’e döndükten sonra gerçek zamanlı verilerde Etkinlikleri seçip anlık olarak site dışı tıklamaları görüntüleyebilirsiniz. Canlı verilerde tanımladığımız etkinlik görünüyorsa sorunsuz bir şekilde çalışıyor demektir. Yeterli data sağlandıktan sonra Davranış > En Popüler Etkinlikler altından tıklanan linkleri görebilir, “Etkinlik Etiketi” sekmesinden de hangi sayfanızdan dış bağlantıya gidildiğini tespit edebilirsiniz.

Author: Sinan Yeşiltaş

9 yıldan fazla süredir dijital pazarlama konusunda araştırır ve danışmanlık verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *