Kullandığım Affiliate Network’leri & Satış Ortaklığı Programları

Bir web sitesi sahibisiyseniz veya danışmanlık hizmeti veriyorsanız, gelir kaynağınızı doğru seçmeniz gerekir. Türkiye ve ABD kullanıcılarına hizmet veren birçok web sitemde çeşitli affiliate network’leri ve programlarını kullandım. Adsense veya diğer reklam platformları optimize edildiğinde ciddi bir gelir kaynağı olabilir. Ancak yine de CPC’ler beklenilen seviyelere çıkamayabilir. Affiliate marketing sayesinde, aracılık yapacağınız bir ürün satışıyla Adsense’den bir ayda kazanacağınız parayı çıkarabilirsiniz. Bunlar farklı bir yazıda ele alınması gereken konular. Ben bu yazımda mevcut kullandığım programları sizlere listeleyeceğim.

Amazon Associates

Global web sahipleri ve bloggerların en çok tercih ettiği program Amazon Associates. Amazon’un büyük hacminden yararlanmak için oluşturulan birçok review sitesi görmüşsünüzdür. Amazon affiliate programında her kategorinin farklı komisyon oranı bulunuyor. %1-10 arası olan bu oranların tablosu şu şekilde:

amazon affiliates

Komisyon oranı yüksek bir kategoriye odaklanmak her ne kadar doğru bir strateji gibi gözükse de, aslında online conversion rate’i yüksek ve pahalı ürünlerin satıldığı kategorilerin seçilmesi daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Rekabet sizi korkutmasın. Doğru SEO stratejileri ve biraz sabırla istediğiniz gelirleri elde edebilirsiniz.

Amazon’un bir de Bounty programı bulunuyor. Bu programda başarıyla tamamlanan hedef başına bir ücret kazanmak mümkün. Örneğin film incelemesi yapan bir siteyseniz, Amazon Prime’a üye gönderebilirsiniz. Başarılı bir şekilde üye olan kullanıcı başına 2.5$ kazanırsınız. Sistemin nasıl çalıştığını gösteren video:

 • Minimum Ödeme: 10$
 • Komisyon Oranı: Kategori Bazlı
 • Ödeme Yöntemleri: Banka Transferi, Amazon Çek ve Amazon Hediye Kartı
 • Üyelik Şartları: Yok. Web site sahibi olan herkes katılabilir.

Envato Market Affiliate Program

Envato market; dijital ve kreatif ürünlerin satıldığı bir pazar alanı. Envato satıcılarından script, logo, eklenti, tema, freelance hizmet ve birçok diğer hizmeti satın alabilirsiniz. Web site sahibiyseniz çeşitli scriptler için codecanyon.net ve temalar için themeforest.net gibi siteleri ziyaret etmişsinizdir. Bu tarz büyük platformlar Envato Market bünyesi altında bulunuyor. Toplam 12 domainleri var bildiğim kadarıyla. Satışına aracılık yapmak istediğiniz ürünü belirleyip programa başvuruda bulunabilirsiniz.

Envato’nun en sevdiğim özelliği komisyon oranının yüksek olması. Yapılan her satıştan %30 komisyon veriyor. Cookie politikaları da oldukça iyi; tracking linkiniz aracılığıyla Envato’ya ulaşan birisi, aynı cihazdan (cookie temizlemediği sürece) 90 gün içerisinde alışveriş yaptığı takdirde kazanabiliyorsunuz.

envato affiliate

Ayrıca “first click” politikası izliyorlar. Bir kullanıcı birden fazla affiliate tracking linkine tıklarsa, tıklamış olduğu ilk linkteki yayıncı komisyonu kazanacaktır. Envato için söyleyebileceğim tek olumsuz yön ise başvuruları incelemeden sonra onaylamaları. Eğer web sitenizin yeterli trafiği yoksa veya kuralları ihlal ediyorsa, Envato ekibi başvurunuzu onaylamayacaktır.

 • Komisyon Oranı: %30
 • Ödeme Yöntemleri: Banka Transferi veya Paypal
 • Üyelik Şartları: Envato Editor İncelemesi

Gelir Ortakları

Türkiye’nin en büyük affiliate network’u Gelir Ortakları, Performics çatısı altında hizmet veriyor. Reklamverenleri ve yayıncıları bir araya getiren platform, gelişmiş bir panele sahip. Kullandığım tek Türk platform olan bu ortaklık programında yüzlerce siteyle çalışma fırsatı bulabiliyorsunuz.

gelir ortakları

Hepsiburada, n11, Koton, LC Waikiki, Morhipo, Trendyol gibi aklınıza gelebilecek birçok büyük hacimli e-ticaret sitesi platformda yerini almış durumda. Türkçe bir siteniz varsa, satışına aracılık yapacağınız bir ürüne ait web sitesi bulamamak imkansız.

Gelirortaklari.com sitesi üzerinden Yayıncı veya Reklamveren olarak başvuru yapmak mümkün. Ancak çok fazla başvuru aldıklarından onay için uzun süre beklemek gerekebiliyor.

 • Minimum Ödeme: 200 TL
 • Komisyon Oranı: Reklamverene göre değişiyor
 • Ödeme Yöntemleri: Banka Transferi
 • Üyelik Şartları: Gelirortaklari Editor İncelemesi

CJ Affiliate

Commission Junction, Publicis Groupe çatısı altında hizmet veren, dünyanın en büyük affiliate network’lerinden biri. Reklamverenleri ve yayıncıları bir araya getiren global bir platform. İlk olarak GoDaddy için kullanmaya başlamıştım burayı, ancak daha sonra işler büyüdü. Şu anda kullandıklarım arasında bir numaralı affiliate network olmasa da, zamanında iyi ek gelir elde ettiğim yerlerden biri oldu.

CNN, Time, Buzzfeed gibi büyük yayıncıların kullandığı CJ platformunda reklamveren olarak ise GoPro, overstock ve priceline gibi firmalar var. Ayrıca gördüğüm en iyi panellerden birine sahipler.

cj affiliate

Son zamanlarda review sitelerinde CJ hakkında birkaç olumsuz yorum ortaya çıkmış durumda. Çeşitli sorunlardan bahsediliyor. Hesap kapatılması, ödemenin geç yapılması gibi. Benim bu konularda hiç sorun yaşamadığımı belirtmek isterim ancak yine de siz bir kere daha düşünün.

 • Minimum Ödeme: 50$
 • Komisyon Oranı: Reklamverene göre değişiyor
 • Ödeme Yöntemleri: Banka Transferi (USD) veya Payoneer
 • Üyelik Şartları: Yok.

Booking Affiliate Partner

Konaklama rezervasyonlarından komisyon kazanmak için kullandığım platform. Booking, bildiğiniz üzere bir süredir Türkiye’de hizmet vermiyor. Ancak yurt dışı otellerine rezervasyon yapmak mümkün. Türkiye’den yurt dışına giden kullanıcıları veya farklı dilde web siteleri oluşturarak global otel rezervasyonlarından komisyon kazanmak mümkün. Buradan sadece web sitesi değil, sosyal medya kanallarıyla da iyi dönüşümler elde etmek mümkün olabiliyor.

Dünyadaki en büyük otel ağına sahip sitenin panelinden kolayca tracking linki oluşturabilirsiniz. Booking, otel rezervasyonu gerçekleştikten sonra paranızı veriyor. Örneğin bir kişiyi yönlendirdiniz ve otel rezervasyonu yaptı. O kişi otele gidip konaklamayı bitirdikten sonra, otel Booking’e ödeme yapar. Booking ödemeyi aldıktan sonra size komisyon hakkınızı verir.

Booking’in komisyon politikası şöyle işliyor: kendi aldığı komisyondan %25, %30 veya %40’a kadar çıkan bir oran var. Bu oran göndermiş olduğunuz rezervasyon sayısına göre artıyor. Başlangıc oranı %25. Booking, otellerden ortalama %25 komisyon alır. Yani sizin alacağınız komisyon, yapılan rezervasyon maliyetinin ortalama %4-5 arasıdır.

 • Minimum Ödeme: 200€
 • Komisyon Oranı: Booking komisyonundan %25
 • Ödeme Yöntemleri: Banka Transferi (EURO)
 • Üyelik Şartları: Yok.

Binance Referral Program

binance referral

Bu her ne kadar bir affiliate programı değil, referral program olsa da son dönemde kullandığım bir sistem olduğu için yer vermek istedim. Binance, davet ettiğiniz her üye için %5-20 arası kendi aldığı komisyondan pay veriyor. Kısa sürede 150’den fazla üye göndermeme rağmen henüz çok az bonus kazanmış durumdayım. Bunun birinci sebebi komisyon oranının çok düşük olması. İkinci sebebi ise artık bitcoin ve altcoinlerin trend’inin düşüşte olması. Ancak uzun vadede kazançlı olma ihtimaline karşın yatırım yapmaya devam ediyorum.

Aktif olarak kullandığım affiliate programları bu şekilde. Siz de kullandığınız ve kazanç sağladığınız programları yorum alanına bırakabilirsiniz.

Author: Sinan Yeşiltaş

7 yıldan fazla süredir dijital pazarlama konusunda araştırır ve danışmanlık verir. SEO, UX, Affiliate Marketing ve Analytics konularında yetkindir. Blog yazar, konsol oyunlarını sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir