Accelerated Mobile Pages Türkiye’de

Google’ın ilk olarak 2015 yılında duyurduğu Accelerated Mobile Pages (AMP), Haziran 2016 itibariyle Türkiye’de de aktif oldu.

Şubat 2016’da entegrasyon işlemleri devam ederken 12 ülkede aktifliğini sürdüren AMP, Haziran ayında Türkiye’de de hizmete sunuldu. Böylece mobil arama sonuçlarında AMP ile hazırlanan web sayfaları, diğer sayfalara göre 4 kat daha hızlı yüklenerek “Öne Çıkan Haberler” carouselinde yer almaya başladı.

amp-turkiye amp-tr

Mobil cihazlarda tamamen kullanıcı deneyimini geliştirmek adına kolay ve hızlı bir hizmet olan AMP ile 10 kat daha az veri kullanılırken, ziyaretçilerin web sayfalarına geçişlerde bekleme süresi oldukça azalıyor.

amp-faster

Mobil cihazlarınız aracılığıyla Google’da arama yaptığınızda “En çok okunan haberler, Öne çıkan haberler” başlığı altında yer alan carouselin içerisinde bulunan her haberin altında AMP iconuna da rastlayacaksınız. AMP özelliği içeren bu sayfalara anında yüksek bir hızla erişmeniz mümkün. Kullanıcıları hiçbir şekilde bekleme süresiyle karşılaştırmayan AMP uyumlu sayfalar, içeriği okumanızda ortaya çıkan tüm engelleri de ortadan kaldırıyor. AMP, kısa bir süre içerisinde mobil web’in geliştirilmesi misyonu etrafında bir araya gelen yüzlerce yayıncı, çok sayıda teknoloji şirketi ve reklam teknolojisi kuruluşlarının da katılımıyla büyük yol kat etti.

AMP ile günümüzde daha çok haber siteleri karşımıza çıksa da, açık kaynaklı olmasından dolayı tüm web siteleri gerekli entegrasyonu yaptığı takdirde hizmetten yararlanabiliyor. Gerekli geliştirmeleri yapan web sayfaları -küçük veya büyük fark etmeksizin- AMP carousel’inde yer alabilecek.

Elde edilen ilk verilere göre AMP kaynaklı ziyaretçilerin sayfa / oturum oranı daha yüksek. Ayrıca hizmetin yaygınlaşmasıyla kullanıcıların daha fazla AMP’ye yönelmesi ve bu durumun organik trafiğe ciddi olumlu etkilerinin olması bekleniyor.

Accelerated Mobile Pages (AMP), ilk olarak Google tarafından 2015 yılında duyrulmuş, Şubat 2016 itibariyle entegrasyonuna başlanmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir